Wednesday, October 21, 2009

Žene u astronomiji

Povodom Medjunarodne godine astronomije Kolarčev narodni uiverzitet i Društvo astronoma Srbije organizuju ciklus predavanja.

ŽENE U ASTRONOMIJI
- 2009. Međunarodna godina astronomije -

1. ASTRONOMSKI INSTRUMENTI - NEBO VIĐENO OČIMA ŽENA
Dr Dragana Ilić, docent univerziteta
15. oktobar
2. ŽENE SA HARVARDA - PREKO SVETLOSTI DO ZVEZDA
Dr Olga Atanacković, profesor univerziteta
22. oktobar
3. ZVEZDE GOSPOĐICE LIVIT
Dr Anđelka Kovačević, docent univerziteta
29. oktobar
4. SVEMIR KOJI NEDOSTAJE - PRIČA VERE RUBIN
Dr Tijana Prodanović, docent univerziteta
5. novembar

Predavanja se održavaju u Maloj sali , četvrtkom od 18 časova.

Ulaz slobodan.

ASTRONOMIJA U KINOTECI

Povodom Međunarodne godine astronomije, kojom se obeležava veliki jubilej - 400 godina od prvog astronomskog posmatranja Galileo Galileja uz pomoć teleskopa, u Jugoslovenskoj kinoteci u Velikoj Sali, od 18.10. do 26.10.2009. godine, biće emitovan ciklus naučnofantastičnih filmova. Program je dostupan na http://www.kinoteka.org.rs/.

Ceo program je osmišljen tako da pokriva šest važnih tema koje su u međusobnoj interakciji u nauci danas: vanzemaljski život, katastrofe u-iz svemira, katastrofe na Zemlji, nuklearna nauka, bolesti i genetska manipulacija, roboti i kompjuteri.

Reakcije društva na nauku delom su oblikovane onim što vidimo na velikom ekranu. Pošto se ideje filtriraju iz naučnog sveta u filmove a potom iz filmova u generalnu svest društva, ovim ciklusom biće dat omaž takvoj interakciji.

Wednesday, September 23, 2009

Kratko putovanje kroz svemir

Astronomsko društvo "Novi Sad" i Astronomsko društvo "Lira"

vode vas na

KRATKO PUTOVANJE KROZ SVEMIR!

Mali doprinos obeležavanju Međunarodne godine astronomije!

Petak, 25. septembra, u 21 čas

U holu Pozorišta mladih, Novi Sad

http://www.astronomija.co.rs/predavanja/1350-kratko-putovanje-koz-svemir.html

Astronomija u Kinoteci

Povodom Međunarodne godine astronomije, u Jugoslovenskoj kinoteci u studiju za elektronske medije ’Vlada Petrić’ (tzv. Mala sala), 21.09.u 18h, biće otvoren ciklus naučno popularnih emisija iz astronomije.

PROGRAM (svaki dan od 18h)

1. dan
Svecano otvaranje
COVEK I VREME
Rezija Dragoljub Bata Vojovodic
Scenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic1h 56m RTS TVNS 2003

2. dan
SUNCEV SISTEM
Reditelj Tanja Fero
Scenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic1h 48m TVB 1987

3. dan
ASTRONOMSKA POCETNICA
Reditelj Drasko Djurovic
Scenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic 1h 11m RTS RTB 1992

4. dan
NASA ZVEZDA SUNCE
Reditelj Drasko Djurovic
Scenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic 1h 11m RTS TVB 1997

5. dan
100 GODINA ASTRONOMSKE OBSERVATORIJE U BEOGRADU
Reditelj Branko LalovicScenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic 27m TVB 1987

ASTRONOMSKA OBSERVATORIJA U BEOGRADU I,II
Reditelj Radoslav Moskovlic
Scenarista i voditelj Dr Milan S. Dimitrijevic 2x30min RTS TVB 1997

Gasi se Astronomija

Nakon punih šest godina izlaženja, tačno u dan od svog prvog broja, Astronomija, po mnogima najkvalitetniji časopis za popularizaciju astronomije na području bivše Jugoslavije, prestala je da izlazi. Do gašenja časopisa je došlo u Međunarodnoj godini astronomije, u godini u kojoj se širom sveta obeležava četiri veka od kada je Galilej počeo da koristi teleskop i od kada je Kepler otkrio prve zakone o kretanju planeta.

Ukupno, izašlo je 37 brojeva Astronomije na oko 2800 strana. U Astronomiji je objavljeno oko hiljadu članaka, više hiljada fotografija, mapa, skica i raznih ilustracija. Objavljeno je nekoliko desetina intervjua i veći broj postera. Za Astronomiju je bar jedan članak napisalo preko 120 autora. Za Astronomiju su pisali učenici, studenti i univerzitetski profesori. Pisali su astronomi, astrofizičari, fizičari, matematičari, lekari, biolozi, geolozi, paleontolouzi itd. sve do filozofa, slikara i književnika.

Astronomija je imala saradnike u mnogim zemljama Evrope, u SAD, Kanadi i Australiji. Svi oni su doprineli zavidnim ocenama koje je Astronomija dobila od čitalaca i od stručne javnosti. Svima njima kao i svojim vernim čitaocima Redakcija Astronomije se ovim putem zahvaljuje na saradnji i podršci.
Bilo je prijatno učestvovati u kreiranju Astronomije. Ipak smo nešto uradili!

Aleksandar Zorkić
http://www.astronomija.co.rs/astronomija-asopis/1352-kraj-astronomije.html

Thursday, September 3, 2009

Astronomija i umetnost

U okviru umetničke izložbe Milice Živadinović
„Vizija univerzuma – oko duše”

U PETAK, 4. SEPTEMBRA 2009. GODINE U 19 ČASOVA, U BIBLIOTECI GRADA BEOGRADA
održaće se tribina

ASTRONOMIJA I UMETNOST
U SVETLU MEĐUNARODNE GODINE ASTRONOMIJE 2009”

govore: dr Aleksandar Bogojević - „Beograd je sistem”, Nikola Božić – nacionalni koordinator za Međunarodnu godinu astronomije 2009 u Srbiji, mr Nataša Stanić - globalni projekat MGA „Svest o Univerzumu”.

Slike možete pogledati na linku.

Tuesday, September 1, 2009

Izložba u Francuskom kulturnom centru

Povodom Međunarodne godine astronomije 2009, čime se obeležava 400 godina od prvog astronomskog posmatranja uz pomoć teleskopa koje je izvršio Galileo Galilej, u saradnji Francuskog kulturnog centra, Društva astronoma Srbije, Katedre za astronomiju i Astronomskog društva "Ruđer Bošković", osmišljena je izložba koja predstavlja deo dugotrajne i plodne saradnje između Srbije i Francuske. Značajan deo izložbe čine slike srpskih i francuskih astronomskih institucija, kao i veličanstveni snimci kosmosa.

KOSMOS NA DOHVAT RUKE
Francusko-srpska saradnja u astronomiji


Otvaranje izložbe: ponedeljak 7. septembar 2009. u 19:00

TRAJANJE IZLOŽBE: 7/09 – 26/09/2009.

MESTO: Francuski kulturni centar, Knez Mihailova 31, Beograd

Događaj tokom izložbe:
Predavanje na temu "Francusko-srpska saradnja u oblasti astronomije" (17/09/2009 – 18:00), dr Milan Dimitrijević, naučni savetnik Astronomske opservatorije u Beogradu, predsednik Društva astronoma Srbije

Izložbu je otvorila prof. dr Jelena Milogradov-Turin rečima: "Kombinacijom podataka o ličnostima i slika datih na ovoj izložbi ostvaren je putokaz kroz tu saradnju. Gledalac može da sazna o najvažnijim naučnim rezultatima ostvarenim u francusko-srpskoj saradnji na polju astronomije i da se upozna sa ličnostima koje su u tome učestvovale. Naročito se napredovalo u oblasti astrofizike, otkrivanju novih dvojnih zvezda i nebeske mehanike. I Milutin Milanković je objavio svoj prvi rad iz teorije klime, posle I svetskog rata, na francuskom jeziku. "

Slike sa otvaranja izložbe možete pogledati na linku.

Tuesday, August 11, 2009

10 godina posle

Povodom 10 godina pomracenja Sunca iz 1999. u Srbiji objavljena su dva teksta.

http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/28799-Pomraenje-svesti.html

http://blog.b92.net/text/11514/Totalno%20pomra%C4%8Denje%20uma%20-%20deset%20godina%20kasnije/

Gledanje u zvezde je nauka

"Godina 2009. proglašena je međunarodnom godinom astronomije u čast obeležavanja četiri veka od kada je Galileo Galilej prvi put kroz durbin osmatrao nebo. Tim povodom i naši astronomi imaju čime da se podiče. Astronomska opservatorija, najstariji naučni institut u Srbiji i jedini ove vrste na Balkanu, vodeća je naša naučna ustanova prema broju objavljenih radova po naučniku u značajnim svetskim časopisima...".

Ovako počinje tekst objavljen u današnjem Dodatku dnevnog lista Blic.

Ceo tekst možete pogledati na:
http://www.blic.rs/dodatak.php?id=105739#

Saturday, August 8, 2009

Poseta Etiopiji

Nacionalni koordinator za MGA u Srbiji se u julu mesecu u Etiopiji, tokom svoje privatne posete, susreo sa etiopskim nacionalnim koordinatorom za Međunarodnu godinu astronomije gospodinom Sultanom Mohammedom, kao i sa generalnim sekretarom Etiopskom kosmičkog društva dr Gezahegn Yirgu. Razmenjene su informacije o stanju astronomije u Srbiji i Etiopiji, a razgovaralo se i o potencijalima buduće saradnje.


U Etiopiji ne postoje nezavnisne studije astronomije, već samo nekoliko predmeta sa ovom tematikom na studijama fizike, i kao posebni programi na postdiplomskim studijama. Postoji nekoliko profesionalaca koji se na fakultetu bave astronomskim temama, ali više kao predavači nego kao profesionalni astronomski radnici.

Tokom ove godine započeli sa realizacijom izgradnje prve opservatorije u blizini Adis Abebe koji bi imao dvostruku ulogu. Služio bi i kao instrument za javna posmatranja i amatere, ali i kao profesionalni instrument.

Razgovaralo se i o realizaciji aktivnosti u okviru MGA. Prvi deo godine su u Etiopiji iskoristili za uspostavljanje institucije za realizaciju aktivnosti, konkurisanje za međunarodnu pomoć, osmišljavanje aktivnosti... Najveći broj aktivnosti osmišljen je u formi predavanja, tribina i radionica i biće realizovan tokom jeseni 2009. godine.

Za razogovre o razvoju nauke i tehnologije bilo je prilike i tokom sastanka u Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja sa pomoćnikom ministra i nekoliko stručnih radnika ministarstva. Etiopske sagovornike je najviše interesovalo šta su strateški planovi razvoja nauke u našoj zemlji, način ocenjivanja kvaliteta dobijenih proizvoda, novih tehnologija ili uvezene robe, kao i sistem finansiranja nauke.



Oni se trenutno nalaze u fazi postavljanja prioriteta razvoja nauke, izbora modela finansiranja i uspostavljanja tela za ocenu kvaliteta.

Prostora za saradnju ima mnogo, a najviše na polju virtuelne saradnje na naučnim projektima, gostovanja njihovih naučnika i studenata u našoj zemlji i kratkoročnom angažovanju na nekim projektima.



Pred sam kraj boravka na molbu kolega koji se bave MGA Nikola Božić je održao i jedno predavanje na temu najznačajnijih dostignuća savremene astronomije pred grupom od dvadesetak studenata, postdiplomaca i profesora na njihovom Fakultetu za nauku.

Wednesday, August 5, 2009

MGA u dnevnom listu Borba

I dnevni list Borba se nedavno priključio obeležavanju MGA objavljujući tekst na tu temu pod naslovom "Univerzum ljudskih nadanja i strahova".

U tekstu se između ostalog kaže: "U okviru proslavljanja 400 godina od prvih astronomskih otkrića Galilea Galileja, Ujedinjene nacije su 2009. proglasile Međunarodnom godinom astronomije. U okviru obeležavanja ovog jubileja Firenca odaje poštu ljudskim i intelektualnim avanturama jednog od svojih najvećih genija spektakularnom izložbom „Galileo: Slike univerzuma od antike do teleskopa" u Palati Stroci koja će trajati do 30. avgusta."

Ceo tekst na linku:
http://www.borba.rs/content/view/7460/123/

Thursday, July 30, 2009

Vreme nauke i MGA

U danasnjem izdanju Nedeljnika VREME izasao je cetvrti broj podlistka Vreme Nauke.

U ovom broju ima pregrst tekstova koji se ticu MGA:
  • Godina posmatraca neba (I. Smolic) - tekst o teleskopima, str 5 i 6
  • Duboko polje (N. Bozic), str 7
  • Galileo, glavni okrivljeni (S. Bubnjevic), str 8
  • Medicijeve zvezde, str 8
  • Letenka 2009, str 8
Dodatak se moze preuzeti sa linka:
http://www.vreme.com/download.php/system/storage/pdf/969nauk4.pdf

Monday, July 27, 2009

Letenka 2009

I ove godine je međunarodni kamp Letenka okupio preko 200 astronoma amatera i profesionalca iz cele nekadašnje Jugoslavije. Veliki broj instrumenata na poljani, takmičenje u pronalaženju Mesijeovih objekata, brušenje ogledala, predavanja, tribine, razgovori, razmena opreme, raketno modelarstvo... Sve ovo je učinilo da 4 dana poslednjeg produženog vikenda jula meseca budu zanimljiva i ponovo proteknu veoma brzo.

Više o Kampu, koji je ove godine bio centralna manifestacija obeležavanja Međunarodne godine astronomije u Srbiji, možete pogledati na linku:
http://www.astronomija.co.rs/astronomski-kamp.html

Galileanske noći

I Srbija se priključila jednom od novih MGA projekata na svetskom nivou koji se bavi promocijom teleskopskih posmatranja i posmatranja Galilejevih satelita.

"Galileanske noći" je projekat koji omogućava mnogim ljudima da po prvi put posmatraju četiri satelita Jupitera koja nose naziv po njihovom otkrivaču.

Friday, July 24, 2009

Politika - rubrika Društvo

U rubrici Društvo dnevnog lista Politika je izašao tekst pod naslovom "Zaboravljeno zvezdano nebo".

U tekstu između ostalog stoji "Astronome uvek vučemo za rukav i zapitkujemo nešto kada se Sunce „pomrači”, ili kada stigne vest o otkriću nečeg novog na zvezdanom nebu. Sem tih posebnih slučajeva kada odgovaraju na pitanja znatiželjnika, svetski astronomi, pa i naši naravno, imaju još jedan povod za priču – 2009. je proglašena Međunarodnom godinom astronomije..."

Ceo tekst možete pogledati na linku:
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Zaboravljeno-zvezdano-nebo.lt.html

Friday, July 10, 2009

MGA za kompjuteraše

U julsko-avgustovskom broju računarskog časopisa MIKRO izašla su dva teksta povodom MGA.


Prvi tekst se odnosi na besplatan astronomski softver, a drugi na najzanimljivije domaće i inostrane web linkove sa astronomskom tematikom.

Ovime je astronomskim temama pokrivena i računarska i kompjuteraška populaciju, kao i svi oni koje interesuje astronomski planetarijumski softver i web sajtovi.



Na pratećem DVD uz časopis nalazi se kolekcija svog prikazanog astronomskog softvera.

Sunday, July 5, 2009

Politikin Magazin

Dodatak dnevnom listu Politika, Politikin magazin, koji izlazi nedeljom, je u današnjem broju objavio tekst o svetlosnom zagađenju, i time se priključio obeležavanju Međunarodne godine astronomije.


Saturday, July 4, 2009

Politika - Kulturni dodatak

U danasnjoj Politici u Kulturnom dodatku su izasla tri teksta povodom MGA na dve Politikine strane.

Tekst o astronomiji kao vesniku drustvenih promena (N. Bozic):
http://www.politika.rs/rubrike/zivot-i-stil/Nauka/Vesnik-promena.lt.html#

Buducnost astronomije (M. Cirkovic):
http://www.politika.rs/rubrike/zivot-i-stil/Nauka/CHovekova-kosmichka-sutrashnjica.lt.html#

Astronomija kao inspiracija za film (D. Pajovic):
http://www.politika.rs/rubrike/zivot-i-stil/Nauka/Brze-od-svetlosti-na-filmskom-platnu.lt.html#

Wednesday, July 1, 2009

24 sata

U dnevnim novinama "24 sata" koje se besplatno distribuiraju u Beogradu, Novom Sadu i Nisu danas je izasao tekst o MGA.

U njemu se najavljuju kampovi koji ce biti organizovani tokom leta na Letenci i u okolini Prokuplja, kao i mesta gde se citaoci mogu baviti astronomijom u nasoj zemlji. Opisuje se projekat "100 sati astronomij".

Takodje se objasnjava da se u beogradu i novom Sadu mogu gledati planetarijumske projekcije.

Link na vest na sajtu http://www.24sata.rs/vesti.php?id=55737#

Link na elektronski stampano izdanje je http://e24.24sata.rs/issue.php?issue=24sata_010709&uid=ce72d0b95901c5fdf8a537bd88c960b6.
Potrazite stranu 4.

Tuesday, June 23, 2009

Najava projekcija u Kinoteci

Muzej jugoslovenske kinoteke u saradnji sa Društvom astronoma Srbije će povodom međunarodne godine astronomije 2009. organizovati ciklus filmova posvecen astronomiji i naučnoj fantastici. Tokom septembra i oktobra meseca će u velikoj sali biti organizovane 2 nedelje igranog programa, i u maloj sali 4 dana naučno-popularnog programa. Ovo će biti prilika za sve zainteresovane gledaoce da uživaju u projekcijama filmova u vezi sa astronomijom iz bogate kolekcije Kinoteke.

Wednesday, June 17, 2009

E-novine: Poznajete li zvezde?

U E-novinama je objavljen tekst povodom obeležavanja Međunarodne godine astronomije.

U tekstu se između ostalog kaže: "Naučne muzeje nemamo. Ili bar nemamo one koji okupljaju stotine dece svakog dana koja ushićeno isprobavaju različita tehnološka čuda, uče osnove o prostiranju zvuka i svetlosti, igraju se sa modelima zvezda i planeta... Planetarijume imamo i to dva. Astronomije nema u školama."

http://www.e-novine.com/index.php?news=27106

Tuesday, June 16, 2009

Novosti: Ceo svet zagledan u nebo

U dnevnom listu Novosti danas je objavljen članak "Ceo svet zagledan u nebo" posvećen obeležavanju MGA.

Novinarka I. Mićević izmeđuostalog piše: "PRE 400 godina čovek je prvi put zvezde video izbliza. Galileo Galilej konstruisao je teleskop i njime neuporedivo bolje nego golim okom video sjaj zvezda i meseca. Danas, četiri veka kasnije, znamo da više od 200 planeta kruži oko zvezda u našoj galaksiji, svemir gledamo sa zemlje i iz neba, preciznošću koja je pre sto godina izgledala kao naučna fantastika. Ali, i dalje se, jednako kao i u Galilejevo doba, pitamo ko smo i odakle dolazimo. A u sećanje na začetnika ove važne i uzbudljive nauke, 2009. je proglašena godinom astronomije. U svetu, i kod nas..."

Ceo tekst možete pogledati na linku:
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=148386&title_add=Ceo%20svet%20zagledan%20u%20nebo&kword_add=astronomija%2C%20opservatorij#vote

Monday, June 15, 2009

Astronomija za zatvorenike

U okviru obelezavanja Medjunarodne godine astronomije 2009. u ponedeljak 15. juna 2009. u Kazneno-popravnom zavodu za maloletnike u Valjevu je odrzano predavanje pod naslovom "Astronomska setnja".

Oko 35 sticenika je imalo prilike da se upozna sa Suncevim sistemom, galaksijama, zvezdanim jatima, porodilistima zvezda, nacinom njihovog umiranja, kao i da sazna sta je to najaktuelnije u istrazivanjima u ooblasti astronomije.

Posle predavanje je bilo vremena za postavljanje pitanja, kojih je bilo u velikom broju.Jedan od ciljeva MGA jeste popularizacija astronomije sirokoj populaciji i svim drustvenim grupama. Ovim predavanjem se koristeci MGA radi na naucnom opismenjavanju i onih grupa koje su trenutno izopstene iz drustva.

Slike mozete pogledati na http://picasaweb.google.com/mga.rs2009/KaznenoPopravniZavodValjevo#

Vest je objavljena na i medjunarodnom sajtu o MGA:
http://www.astronomy2009.org/news/updates/342/

Saturday, June 13, 2009

Studentska astronomska radionica

U Beogradu je 3. juna 2009. godine održana III Studentska astronomska radionica (III SAR) u Astrofizičkom paviljonu na Astronomskoj opservatoriji na Zvezdari.

U organizaciji Katedre za astronomiju Matematičkog fakulteta u Beogradu, Departmana za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i Astronomske opservatorije u Beogradu, po treći put su se okupili studenti astronomije i astrofizike iz Novog Sada i Beograda i predstavili ono čime se bave. Oko 40 studenata je predstavilo svoja istraživanja iz oblasti kompaktnih zvezda, evolucije sunčevog sistema, obrade astronomskih podataka i drugih.

Slike možete videti na linku:

Friday, May 29, 2009

Vreme nauke

U podlistu Nedeljnika Vreme, Vremenu Nauke, objavljenom u četvrtak 28. maja 2009. godine izašao je autorski članak nacionalnog koordinatora za MGA o potrebi vraćanja astronomije u škole.
Ceo podlistak možete preuzeti na linku.


Prosvetni pregled

Prosvetni pregled (http://www.prosvetni-pregled.co.rs/), nedeljni magazin koji se bavi prosvetom i njenim unapređenjem, je u svom broju od 28. maja 2009. godine objavio dodatak na 8 strana posvećen Međunarodnoj godini astronomije.

U ovom dodatku, koji je objavljen u 8000 primeraka, i distribuira se u sve osnovne i srednje škole u Srbiji, kao i do učitelja i nastavnika, prezentovani su razlozi za uspostavljanje MGA, njeni ciljevi, projekti koji se realizuju u Srbiji, informacije o bavljenju astronomijom i njenim studiranjem u našoj zemlji, kao i astronomskoj zajednici i časopisima koji se bave astronomijom...


Saturday, May 23, 2009

Međunarodni foto konkurs

Foto konkurs povodom Međunarodne godine astronomije 2009. je otvoren za sve ljude svih doba , bilo gde na planeti.

Dva globalna projekta Međunarodne godine astronomije 2009, zajedno organizuju Foto konkurs "Zemlja i Nebo". Fotografije koje učestvuju u projektu bi trebale da budu prema stilu TWAN projekta (The World at Night). To znači da bi fotografije trebale sadržati elemente noćnog Neba (zvezde, planete, Mesec ili nebeske događaje) zajedno sa lepim, istorisjkim ili poznatim mestima na Zemlji. One moraju sadržati i Nebo i Zemlju. Ovaj stil fotografije se naziva “pejzažna astrofotografija”.

Tema konkursa je “Važnost tamnog neba”, tako da bi fotografije trebale da pokažu ljudima koliko je važno i divno zvezdano nebo, kako ono utiče na naše živote i koliko je veliki problem svetlosnog zagađenja. Organizatori konkursa podstiču učesnike da pregledaju fotografije iz TWAN galerija. Članci i saveti o noćnim fotografijama su postavljene na TWAN edukativnoj stranici.

Smernice

Svaka fotografija mora biti u skladu sa sledećim pravilima:

1. Veličina i format:

  • Samo digitalne fotografije mogu učestvovati na konkursu. Fotografije sa filma moraju biti digitalizovane. Skenirane fotografije takođe mogu biti poslate.
  • Sve fotografije moraju imati kratak naziv.

  • Sve fotografije moraju biti u visokokvalitetnom JPEG formatu (nivo 10-12). Yahtevane karakteristike boja su Adobe RGB (1998) i sRGB IEC61966-2.1.

  • Fotografije ne bi trebalo da budu šire od 1600 i ne kraće od 1200 piksela. Fajlovi ne bi trebalo da budu veći od 2MB. Od finalista sudije mogu zahtevati verzije u višoj rezoluciji.

2. Broj fotografija:

  • Ne sme biti više od 5 fotografija po osobi. Ukolio učesnik pošalje više od 5 fotografija nasumično će biti odabrano 5 fotografija tako da slanje više od 5 fotografija može rezultovati isključenjem onih kvalitetnijih.
  • Svaki učesnik će biti registrovan na stranici i moći će da menja svoj profil, kao i da dodaje i uklanja fotografije do kraja takmičenja.

3. Datumi fotografisanja

  • Fotografije moraju biti napravljenje tokom 2009. godine, Međunarodne godine astronomije. Fotografije napravljene pre 1. januara 2009. nisu dozvoljene.
  • Fotografije moraju biti poslate do kraja leta, tj. 21. septembra 2009. Pobednici će biti objavljeni 31. oktobra 2009.

4. Stil i tema fotografija

  • Fotografije moraju kombinovati elemente Zemlje i noćnog neba.

  • Fotografije moraju biti u sklad sa temom konkursa o značaju tamnog Neba prikazujući lepote zvezdang neba ili probleme povećanog svetlosnog zagađenja.

  • Parovi fotografija koji porede tamno i osvetljeno nebo mogu biti poslati kao jedna fotografija. Takve fotografije mogu ostaviti snažan utisak o značaju tamnog neba. Takve primere TWAN fotogafija možete pogledati ovde.

  • Fotografije mogu biti napravljene koristeći teleskop, ali moraju sadržati nebi i Zemlju. Fotografije napravljene pomoću teleskopa koje sadrže samo nebo su nevažeće.

5. Orginalnost, obrada i kompresija fotografija

Manji burning, dodging, korekcije boje i ekspozicije su prihvatljivi. Kropovanje je dozvoljeno. Upotreba Fish-eye sočiva je dozvoljena. High dynamic range images i spajane panoramske fotografije su prihvatljivi samo ukoliko su napravljene u približno isto vreme i sa istim podešavanjima. Digitalna kompozicija serije fotografija napravljenih uzastopno sa istog mesta i sa sočivom usmerenim ka istoj tački, npr. da bi se dobili zvezdani tragovi, je dozvoljena. Bilo koja druga izmena koja ovde nije pomenuta nije prihvatljiva i njena upotreba na konkursu nije dozvoljena.

Kombinovanje fotografija napravljenih na različitim lokacijama, u različito vreme ili upotrebom različitih sočiva nije dozvoljeno.

6. Autorska prava

Fotografije poslate na konkurs moraju biti orginalno delo učesnika. Učesnik mora posedovati autorsko pravo nad posaltom fotografijom.

Fotograf zadržava sva autrska prava, ali se slaže da njegova fotografija bude objavljena na TWAN veb sajtu i sajtovima koji su u vezi sa MGA, kao i u drugim nekomercijalnim MGA publikacijama, uključujući MGA izložbe pejzažne astrofotografije bez dodatne naknade.

Dozvole za objavljivanje modela će biti potrebni za sve fotografije koje sadrže osobu na sebi.

Fotografije ne smeju sadržati provokativne, pogrdne, scene eksplicitnog seksa kao i bilo koje druge neprihvatljive sadržaje.

Fotografije mogu biti poslate isključivo on-line. Fotografije će biti ocenjene od strane žirija koji čine TWAN fotografi sudeći po kreativnosti, povezanosti sa temom i umetničkom lepotom. Nagrade za pobednike konkursa će biti objavljene tokom leta 2009. Možete nas kontaktirati ukoliko želite bilo kakve dodatne informacije.


Pošaljite svoje fotografije!

Wednesday, May 20, 2009

Budi astronom INTEGRALa

U cilju proslave Međunarodne godine Astroomije i kao deo projekta 100 sati astronomije, Evropska svemirska agencija je pokrenula takmičenje za srednjoškolce i studente osnovnih akademskih studija pod nazivom "Budite astronom INTEGRAL-a" (Be an INTEGRAL Astronomer). Učesnici će imati priliku da izučavaju jedan od najaktivnijh regiona naše galaksije i osvoje vredne nagrade, kao što su poseta Evropskom svemirskom astronomskom centru (European Space Astronomy Centre), teleskop Celestron Sky Scout i mnoge druge. Svi takmičari će takođe dobiti sertifikat o učešću u ovom projektu.


Rok: 14. avgust 2009.

Takmičenje

Učešćem na ovom takmičenju i ti možeš istraživati fascinantno Galaktičko jezgro Mlečnog puta. Pridruži se zajednici astronoma koji proučavaju nasilne i egzotične procese koji opisuju ovaj deo naše galaksije. Budi astronom INTEGRAL-a! Obavi misiju, pošalji izveštaj sa svojim rezultatima do 14. avgusta 2009. godine i osvoji vredne nagrade. Klikni na donji link da započneš misiju!

U svom profesionalnom životu, astronomi izučavaju, klasifikuju i opisuju prirodu Kosmosa. Do kraja 19. veka Svemir je mogao da se vidi samo u vidljivom delu spektra. Ubrzani razvoj tehnologije u 20. veku rezultirao je konstrukcijom inovativnih instrumenata koji su počeli da otkrivaju Kosmos u delovima spektra koji su u prethodnom periodu bili skriveni. Dolazak svemirskog doba je sklonio finalnu prepreku ka upotpunjenom pogledu u nebo. Danas postoji toliko načina za izučavanje Univezuma da se većina astronoma specijalizuje samo za jednu oblast astronomije. Oni ograničavaju svoje studije na jedan deo spektra i u saradnji sa ostalim kolegama se trude da sačine kompletnu sliku Univerzuma na svim talasnim dužinama.

Svemirska opservatorija INTEGRAL

Gledajući u Svemir prikazan pomoću X i gama zraka, astronomi INTEGRAL-a izučavaju neke od najintrigantnijih i najegzotičnijih objekata u našem Kosmosu. X i gama zrake emituju vreli objekti, temperatura od 100 miliona Kelvina do nekoliko milijardi Kelvina. U te objekte spadaju crne rupe, neutronske zvezde, supernove i galaktička jezgra. Ovi objekti učestvuju u najenergičnijim procesima u čitavom Svemiru i posmatrajući ih, astronomi mogu da nauče mnogo o fundamentalnim zakonima prirode.

Bogati centar naše Galaksije

Od 2005. godine astronomi redovno nadgledaju centralni deo naše Galaksije zvani Galaktičko jezgro. Ovo je jedan od najstarijih delova naše Galaksije i to je region bogat jakim, promenljivim visokoenergetskim izvorima X i gama zračenja. Neki od najekstremnijih objekata naše Galaksije se nalaze tu. Ovi izvori su toliko promenljivi da čitav region nikada ne izgleda potpuno isto. Astronomi bi voleli da saznaju i razumeju zašto su ovi objekti toliko promenljivi. Posmatranje ovog regiona pomoću INTEGRAL-a je veoma efikasan način za nadgledanje, zato što se čitavo galaktičko jezgro može videti odjednom. Podaci dobijeni tokom ovih posmatranja su od tolikog značaja za astronomsku zajednicu da su javno dostuni svima od trenutka njihovog prikupljanja.

http://astronomy2009.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=44554

Sunday, May 17, 2009

Noć muzeja na Kalemegdanu

U subotu, 16. maja održana je tradicionalna manifestacija Noć muzeja. Narodna opservatorija iz Beograda se već više godina uključuje u realizaciju ove manifestacije.


Povodom MGA ove godine je publici predstavljena zbirka suvenira koje je Tito dobio od SAD i SSSR a tiču se astronautičkih misija ove dve kosmičke sile.


Hiljade posetilaca su tokom jedne noći mogli da se upoznaju sa suvenirima Apolo misija, Sojuz misija, kao i sa kopijama originalne pločice sa porukama mira koja je ostavljena na Mesecu.


Svi posetioci su dobili na poklon Brošuru o MGA.


Fotografije sa ovog dogadjaja možete pogledati u zvaničnom albumu MGA.

Noc muzeja na Matematickom fakultetu

Šesta Noć muzeja okupila je pola miliona posetilaca širom Srbije, a Beograd može da se pohvali sa 300.000 poseta, koliko je zabeleženo i prethodne godine, kada je manifestacija oborila sve rekorde.

Matematički fakultet u Beogradu se priključio ovoj manifestaciji sa dve postavke “Računari ili kako je sve počelo” i “Na tebi je da otkriješ svemir”, koja je urađena povodom obeležavanja Međunarodne godine astronomije 2009.

Postavka o MGA je bila posvećena istoriji astronomije u našoj zemlji. MF je u saradnji sa Astronomskom opservatorijom izložio primerke starih teleskopa, prvih astronomskih knjiga na srpskom jeziku, dokumenata, a posetioci su mogli da uživaju i u najnovijim astronomskim fotografijama.

Više slika možete pronaći u MGA albumu.

Wednesday, April 15, 2009

Dečiji sajam

Na poziv Ministartsva nauke i tehnološkog razvoja Nacionalni odbor za obeležavanje MGA se sa svojim projektom "Svest o Univerzumu" pojavio na III Dečijem sajmu održanom od 10. do 12. aprila. Pored Odbora za MGA na štandu Ministartva svoje programe su realizovali i predstavnici programa Instituta Vinča "Ruka u testu".




Nekoliko hiljada dece svih uzrasta tokom tri dana imala prilike da saznaju različite zanimljive informacije o svemiru, da se oprobaju u astronomskom kvizu, kao i da dobiju zanimljive nagrade.


"Svest o Univerzumu" je projekat usmeren na inspirisanje najmladje generacije lepotom i grandioznošću Univerzuma.



Više na linku.


Slike sa Sajma možete pogledati u MGA albumu.

Friday, April 10, 2009

Festival Zvezdarište

Gradska opština Zvezdara je organizovala 7. Dečji pozorišni festival POZORIŠTE ZVEZDARIŠTE koje je pod sloganom "Zvezdice za svako dete" održan od 9. do 16. aprila 2009.


Osim 14 predstava u takmičarskoj selekciji (koje će pratiti stručni i dečji žiri) ovogodišnji festival je omogućio i bogate prateće sadržaje. Kako se 2009. godina u celom svetu obeležava kao Međunarodna godina astronomije, Zvezdarište 2009 se pridružilo ovom globalnom projektu i uz pomoć Odobra za obeležavanje MGA postalo sazvežđe raznih zanimljivih događanja za decu i mlade (interaktivne radionice, predavanja o zanimljivostima iz astronomije, projekcije filmova, javna posmatranja, kviz, astro-party...).

Aktivnost je realizovana u okviru MGA projekta "Svest o Univerzumu".

Neke fotografije sa ovih radionica možete pogledati u albumu.
Radove mališana možete preuzeti na linku.
Više na: http://www.zvezdariste.org/

Thursday, March 5, 2009

Škola astronomije u Valjevu

U okviru obeležavanja Međunarodne godine astronomije Astronomska grupa Društva istraživača "Vladimir Mandić Manda" iz Valjeva u saradnji sa Narodnim muzejem Valjevo organizuje edukativni program za učenike završnih razreda valjevskih osnovnih škola pod nazivom Škola astronomije.

Program će biti realizovan kroz predavanja koja će biti održana u ugodnom ambijentu Narodnog muzeja Valjevo, svake subote od 18 časova, počevši od 28. februara 2009. godine. Predavanja su koncipirana tako da nadoknade nedostatak astronomije u školama, a sa druge strane da budu interaktivna i zanimljiva. Polaznici Škole astronomije će se upoznati sa temama poput aktivnost Sunca, evolucija zvezda, elektro-magnetni talas, galaksija, crna rupa, planete, mala tela Sunčevog sistema...

Sunday, March 1, 2009

Kreativni centar

Izdavačka kuća "Kreativni centar", prepoznatljiva po svojim lepo ilustrovanim izdanjima, ali i dobro odabranim naslovima popularne nauke i zanimljivim udžbenicima, uključila se u obeležavanje MGA u Srbiji.

Kreativni centar će svojim izadnjima darivati nagrađene na našim konkursima tokom 2009. godine, štampaće propagandni materijal sa našim logoom, a učestvovaće i u organizaciji aktivnosti koje se tiču popularizacije nauke.

Raspored časova u izdanju Kreativnog centra tematski posvećenom MGA možete preuzeti ovde.

Tuesday, February 10, 2009

Ceremonija proglašenja u Srbiji

U ponedeljak 9. februara 2009. na PMF u Beogradu održana je ceremonija proglašenja Međunarodne godine astronomije u Srbiji. Na Ceremoniji su predstavljene glavne planirane aktivnosti u 2009. godini, a okupljenima su se obratili: Nikola Božić (nacionalni koordinator za MGA), dr Milan Dimitrijević (predsednik DAS), dr Zoran Knežević (direktor AOB), dr Miodrag Mateljević (dekan Matematičkog fakulteta), dr Tijana Prodanović (PMF u Novom Sadu), dr Miodrag Dačić (AD "R. Bošković").



Međunarodnu godinu astronomije u Srbiji je proglasio mr Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj. On je podvukao važnost fundamentalnih istraživanja, ali i popularizacije nauke. Osvrnuo se na ulaganja u astronomske projekte, kao i završetak nove opservatorije na Vidojevici.

Više fotografije možete videti u zvaničnom MGA albumu.

Press cliping:

Friday, February 6, 2009

Ciklus NA TEBI JE DA OTKRIJES SVEMIR

1. MILUTIN MILANKOVIC - KANON OSUNCAVANJA (29. 1)Dr Zoran Knezevic
2. VELIKA ASTRONOMSKA OTKRICA OD GALILEJA DO DANAS (5. 2)Nikola Bozic
3. GALILEO GALILEJ - POCETAK MODERNE ASTRONOMIJE (12. 2)Dr Milan Cirkovic
4. RADIO ASTRONOMIJA (19. 2)Dr Jelena Milogradov-Turin

Predavanja ce se odrzavati u Maloj sali Kolarceve zaduzbine, cetvrtkom od 18 casova.

Tonski zapis sa ovih predavanja možete preslušati u Astronomskom magazinu: http://astronomija.co.rs/predavanja/140-na-tebi-je-da-otkrije-svemir.html

Saturday, January 31, 2009

Arhitektura u svemiru

Istraživačka stanica Petnica je u saradnji sa Arhitetktonskim fakultetom u Beogradu, povodom Međunarodne godine astronomije – 2009, organizovala četvorodnevni seminar na temu „Arhitektura u svemiru“. Studenti druge godine master studija su imali zadatak da uz pomoć svojih asistenata i profesora projektuju Naučno – istraživački centar na Mesecu.

Uz pomoć projektonog zadatka koji su sastavili saradnici na Programu astronomije ISP, studenti će rešavati probleme projektovanja u specifičnim uslovima koji vladaju na Mesecu za potrebe grupe od 100 naučnika i članova njihovih porodica, za koje pored laboratorija treba isprojektovati i smeštajne kapacitet, prostore za odmor i rekreaciju, telekomunikacione sobe, zone za evakuaciju, kosmodrome… Ideja je da se mašta ovih mladih arhitekata uklopi u realne uslove i sve naučne zahteve kako bi dobijena rešenja bila što adekvatnija.


Tokom seminara u holu nastavnog centra IS Petnica postavljena je izložba radova ovih studenata na slobodnu temu projektovanja naseobine bilo gde u svemiru.

Ovim seminarom se promoviše ideja multidisciplinarnih istraživanja u nauci i povezuje nauka i umetnost, što i jeste jedan od ciljeva obeležavanja međunarodne godine astronomije. Na ovaj način se nastavlja veoma uspešna saradnja između Arhitektonskog fakulteta i Istraživačke stanice Petnica.

Više na:
http://ispast.net/2009/01/30/arhitektura-u-svemiru/

Monday, January 19, 2009

Ceremonija proglašenja

U Parizu je 15. i 16. januara 2009. godine održana Ceremonija proglašenja Međunarodne godine astronomije. Kako bi se svi ljudi koji se u svetu bave realizacijom projekata Međunarodne godine astronomije okupili na jedno mesto i izkoordinirali svoje zajedničke aktivnosti, predstavili jedni drugima planirane nacionalne aktivnosti i predložili nove ideje, UNESCO kao organizacija Ujedinjenih nacija zadužena za nauku i kulturu organizovala je ovu Ceremoniju. Druga važnost ovog skupa je bila u početnom medijskom fokusu koji se ovim događajem dobija i može biti koristan za sve naredne aktivnosti.


Srpska ekipa u Parizu


Na samom skupu je učešće uzelo 900 delegata, predstavnika 144 zemlje koje obeležavaju Međunarodnu godinu astronomije, predstavnika međunarodnih organizacija uključenih u globalne projekte i oko 200 studenta pobednika konkursa koje su organizovali nacionalni odbori. Ceremonija je održana u sedištu UNESCO u samom centru Pariza, u blizini Ajfelovog tornja.



Deo nacionalnih koordinatora

Delegaciju naše zemlje su predstavljali Nikola Božić (nacionalni koordinator za MGA), Sonja Vidojević, student doktorskih studija u Parizu, i Slobodan Milovanović (student Mašinskog fakulteta) i Andrej Obulje (student astronomije) koji su pobedili na studentskom konkursu.

Thursday, January 1, 2009

Srećna MGA

Prvog januar je počela nova 2009. godina, Međunarodna godina astronomije. Nadamo se da će nam ona doneti veliki broj aktivnosti i projekata namenjenih popularizaciji astronomije.

Na tebi je da otkriješ svemir!